Амурський тигр

Амурський тигр вид: Хижі – Carnivora

Сімейство: Котячі – Felidae Рід: Panthera Амурський тигр (Panthera tigris altaica) також відомий як Усурійський тигр, Сибірський тигр або Східно-сибірський тигр.

Це – один з найбільш малочисельних підвидів тигра, що зберігся в основному на території Росії (90% загальної популяції амурських тигрів), найпівнічніший тигр.

Амурський тигр – мешканець кедрово-широколистяних і широколистяних лісів помірних широт Середня Азії. В горах Сіхоте-Аліна нині збереглася єдина в світі життєздатна популяція амурських тигрів. Цим лісам властиво дуже високе біологічне різноманіття з поєднанням південних і північних видів, що забезпечує можливість існування тут тигра.

Тигр полює на копитних тварин – изюбря, плямистого оленя, козулю, кабана. Для благополучного існування одного тигра необхідно близько 50-70 копитних (изюбрей, плямистих оленів, косуль і кабанів) на рік. При нестачі цих тварин в природі тигри можуть нападати на худобу і собак.

Але серед амурських тигрів, на відміну від індійських, ніколи не зустрічається спеціалізованих людожерів. Імовірність трагічного результату зіткнень амурського тигра і людини складає соті частки відсотка.

Тигри дуже консервативні. Вони часто використовують одні й ті ж стежки, повертаються до своєї здобичі, регулярно з’являються в місцях, де зустрічалися раніше. Притулку тигрів – скельні уступи і ніші, порожнечі під деревами, що впали. Використання території тиграми підпорядковане строгим закономірностям і зберігається протягом багатьох років. Зазвичай на території тигра-самця розташовані 1-3 ділянки перебування тигриць.

Площа ділянки тигриці становить 300-500 км2, а у самця вона значно більше. На кордоні ділянок дорослих тигрів, тримаються молоді тварини, початківці самостійне життя. При сприятливих умовах самки приносять потомство не рідше як один раз на два роки, починаючи брати участь у розмноженні з 2-4 років. Не рідше ніж раз на два роки тигриця приносить у середньому 2х тигренят. При такій здатності до розмноження популяція амурського тигра здатна підтримувати відносну стабільність навіть в умовах помірного негативного впливу з боку людини.

Тигренята відокремлюються від матері на другому році життя. Відповідно, виводки у тигра можуть з’являтися з інтервалом в 2 роки, а у разі загибелі тигренят – частіше.

Смертність молодих висока – близько 50% У минулому сторіччі амурський тигр був звичайним видом на півдні Далекого Сходу Росії. На рубежі XIX-XX ст. тут щорічно добували 120-150 тигрів. Інтенсивне винищування цих хижаків, що супроводжувалося скороченням їх середовищ існування під впливом господарської діяльності людини, призвело до того, що на початку 20 століття чисельність тигрів почала різко падати. До кінця 30-х рр. амурський тигр виявився на межі зникнення – залишалося всього 20-30 особин. Ситуація почала змінюватися на краще лише після вжитих заходів охорони – заборони полювання на тигрів (1947) і відлову тигренят (1956-1960 рр.)

З наступним його обмеженням. На рубежі 50-60-х рр. чисельність тигрів оцінювалася в 90-100 особин. Найбільш помітне відновлення чисельності відбувалося в 1960-1970 рр. На початок 70-х рр. в регіоні налічувалося 150 тигрів, а до середини цього десятиліття їх поголів’я зросло до 160-170 особин. Подальше збільшення чисельності відбувалося переважно за рахунок районів, приурочених до середнього Сіхоте-Алиню, з їх найбільш сприятливою для тигрів екологічною обстановкою.

На 1980 чисельність була визначена в 180-200, а для середини 80-х рр. в 240-250 особин. В останні роки основним фактором скорочення чисельності тигрів є браконьєрство з метою видобутку і контрабандного вивозу шкур, кісток та інших частин тигрячих туш до Республіки Корея, Китай, Японію, Таїланд і Тайвань.

Іншим, не менш важливим фактором є скорочення чисельності диких копитних, особливо кабана. Амурський тигр занесений до Червоної книги Росії, до Червоної книги МСОП, внесений до Додатку 1 Конвенції СІТЕС. В даний час прямої загрози зникнення амурського тигра немає, але його майбутнє продовжує викликати тривогу.

Площа сучасного ареалу тигра невелика і продовжує скорочуватися під натиском прогресуючого антропогенного розвитку та посилення браконьєрства. Здійснювані заходи охорони та локальні «екологічні острова» не забезпечують необхідного рівня захисту. Ситуація посилюється загальним економічним і політичною кризою в країні, слабким контролем за виконанням законів. Потрібна розробка і прийняття більш широких і ефективних заходів. У 1999 Всесвітній Фонд Дикої природи почав ряд проектів по збереженню амурських тигрів. Була розроблена «Стратегія збереження амурського тигра в Росії», в якій, на відміну від вузьковідомчих і короткострокових планів, узагальнено піввіковий досвід щодо охорони і вивчення амурського тигра, сформульовані головні принципи і намічена всеосяжна система заходів, забезпечує охорону та сталий існування популяції амурських тигрів.

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Останні новини

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*