Як годувати рептилій

Як правило, у здорових активних рептилій не виникає проблем з харчуванням. Однак може трапитися так, що ваша змія, ящірка або хамелеон відмовляються від запропонованої їм їжі.

Найчастіше рептилія відмовляється від їжі, якщо міститься в несприятливих умовах. До таких можна віднести не збалансоване для даного виду УФ опромінення, температурний і вологісний режим, розмір тераріуму, його обладнання та місце розташування, неправильна організація фотоперіодів. Якщо хоча б одна з цих умов не підходить для даного виду, це може викликати зниження апетиту або повна відмова від їжі.

Найчастіше рептиліям не підходить температура повітря – занадто висока або занадто низька.

67431780

Бородата агама (Pogona vitticeps), фото фотографія рептилії

Бородата агама (Pogona vitticeps). Автор ТанюФФка
Якщо у вас немає термометра, придбайте його. Якщо він у вас є і показує, що температура відповідає умовам утримання вашого вихованця, то купіть ще один і перевірте, тому що в оптимальних умовах термометрів повинно бути два – в холодному і гарячому кутку. Щоб визначити температуру в місцях, куди важко покласти термометр, наприклад, на гілці або на камені, де любить грітися рептилія, використовуйте спеціальні термочутливі прилади.

Теоретично, ви повинні знати, яка температура потрібно вашим вихованцям. У кожного виду свої власні вимоги до температурного режиму. Усіх тварин можна згрупувати за типами середовища проживання (зона помірного клімату, пустелі і напівпустелі, вологі тропічні ліси). Але те, де саме вони живуть в своєму середовищі проживання, впливає на температурні вимоги, так само як і те, який спосіб життя вони ведуть – денний або нічний. Якщо у вас міститься рідкісний вид, і ви не можете знайти про нього ніякої інформації, то досить мати приблизне уявлення про географічне походження виду (ареалі), щоб вивчити кліматичні особливості цього регіону і спробувати їх відтворити в неволі.

Місце, де ваша рептилія гріється, має бути максимально подібно до того, яке вона використовує в дикій природі. У природному середовищі існування лише невелика кількість рептилій гріється на скелях. Тому, не дивлячись на широку рекламу, камені з підігрівом підходять дуже обмеженій кількості видів.

Вологість – важливий фактор для нормального здоров’я рептилій.

Якщо в тераріумі занадто сухо, це може викликати загальне зневоднення організму. Внаслідок цього рептилія починає їсти все менше, поки не припиняє зовсім. Якщо годувати тварину насильно, це тільки посилить дегідратацію, так як вода, необхідна для перетравлення їжі буде виводитися з організму. Це може викликати важкий, навіть смертельний гіповолемічний шок. У будь-якому випадку особливості режиму вологості необхідно дотримуватися.

Ящірок і більшості черепах потрібно УФ освітлення відповідного спектру для синтезу вітаміну Д3, який є основним елементом для засвоєння організмом кальцію. Це особливо необхідно для рослиноїдних рептилій, а також для рептилій, провідний денний спосіб життя і харчуються комахами.

Простіше і найбезпечніше використовувати в тераріумі спеціальні ультрафіолетові лампи. Ультрафіолетова лампа повинна бути правильно встановлена (30-50 см від тварини) і її необхідно замінювати принаймні раз на рік. Не дивлячись на те, що є різні лампи, створені для цієї мети, не всі вони виробляють достатній УФ спектр.

Металогалоїдні лампи і ртутні лампи іноді рекомендують використовувати для рептилій, спираючись на той факт, що вони виробляють як тепло, так і ультрафіолетове випромінювання. На жаль, вони дають такий високий рівень УФ випромінювання, що це становить загрозу, як для здоров’я рептилій, так і для здоров’я людей, що містять їх. Слід також звернути увагу, що ті, хто використовував такі лампи, включали їх тільки на кілька хвилин (не більше півгодини) в день. Це скорочує рівень шкідливого випромінювання, якому піддаються рептилія і господар, але викликає проблеми зі здоров’ям і стрес у рептилій, якщо їм не забезпечувати інші джерела тепла і світла.

Змія, фото рептилії фотографія

41162427

© Фото Олени Морозової

Утримувати рептилій слід в тераріумі, досить просторому, щоб забезпечити всі їхні потреби. Там повинно бути місце для прогріву, відпочинку, укриття, а також досить вільного простору для пересування. Деревним видам необхідні гілки, за якими вони могли б лазити, риє рептиліям необхідно кудись зариватися, і всім без винятку потрібні різноманітні укриття.

Їжа. Видобуток буває хребетної і безхребетної. У раціон м’ясоїдних і всеїдних видів входить риба, амфібії, птахи, ссавці. Одні рептилії – універсальні їдці – харчуються різними типами видобутку. Інші вельми перебірливі. Більшість рептилій в дикій природі харчується живим видобутком, хоча деякі види не відмовляються і від падали.

Дослідження вмісту поживних речовин в різних видах видобутку показало, що великої різниці між ними немає. Таким чином, з точки зору наявності поживних речовин, вважається прийнятним переводити рептилію з одного типу видобутку на інший, не виробляючи при цьому харчової адаптації. На жаль, сама тварина може дотримуватися іншої думки з цього питання, вважаючи за краще як і раніше харчуватися, наприклад, ящірками, жабами і зміями замість того, щоб переключитися на мишей.

Розмір видобутку безпосередньо залежить від можливостей рептилії зловити, проковтнути і перетравити її. Видобуток для ящірок не повинна перевищувати 2/3 довжини голови рептилії. Для змій існує правило, що здобич не повинна бути ширше тулуба змії в найширшому місці. Занадто велика здобич може спровокувати отригіваніе і привести до травм при ковтанні, може викликати втрату свідомості, частковий параліч, непрохідність кишечника і навіть смерть.

Якщо ви хочете перевести рептилію на корм, що складається з гризунів, то спробуйте перенести запах улюбленої видобутку на гризуна. Живий або розмороженої жабою (або іншим улюбленим кормом) потріть шкірку убитого гризуна, перед тим, як запропонувати його рептилії. Якщо ви будете тримати гризуна пінцетом, це створить ілюзію руху, що в поєднанні з запахом може спонукати вашого вихованця спробувати нову їжу.

Багато рептилії бояться живу здобич, особливо після нападу такої. Жива видобуток може виявитися занадто активною для молодих змій і ящірок. Якщо годувати їх попередньо убитої здобиччю, то це знизить як ризик страху, так і ризик бути пораненими.

Не залишайте безхребетних, особливо мучного хрущака або цвіркунів в тераріумі з рептилією без корму для самого видобутку. Якщо рептилія не з’їсть безхребетних відразу ж, вони незабаром проголодаются і почнуть їсти те, що знаходиться в межах досяжності, зазвичай це буває сама тварина. Багато рептилії бувають так сильно покусані і налякані своєю здобиччю, що їм потрібно ветеринарна допомога і реабілітація. Змій, які зазнавали нападів гризуни, потім буває дуже важко примусити їсти. Ніколи не залишайте живих гризунів в тераріумі з рептилією. Занадто багато ложноногих змій померли або були понівечені напали на них гризунами.

Деякі рептилії воліють видобуток певного кольору, наприклад, коричневих або різнокольорових мишей. Такі колірні переваги можуть бути і у комахоїдних рептилій. Додайте порошок спіруліни або люцерни в корм, яким ви годуєте цвіркунів, і вони знову стануть більш яскравими і більш бажаними для рептилій, які в дикій природі зазвичай їдять зелених комах.

Як подавати корм. Слід приділяти увагу не тільки типом і розміром видобутку, але і тому, як саме запропонувати її тварині. Відповідна подача не тільки робить їжу привабливою для рептилії, що стимулює харчової рефлекс, але також гарантує, що їжа не зашкодить здоров’ю.

Якщо рептилія міститься на субстраті з грунту, стружок або тому подібного, то слід використовувати якусь тарілку. Це запобігатиме потраплянню субстрату в шлунково-кишковому тракті. У дикій природі це запобігти неможливо, але неволя це не дика природа. Ми все ще нічого не знаємо про те, які фактори і мікроорганізми, які відсутні в неволі, допомагають запобігти закупорку кишечника в дикому середовищі.

Альтернативний варіант – пересаджувати рептилію з основного тераріуму в спеціальний, призначений для годування. Окремий тераріум для годування потрібно, коли дві або більшу кількість змій містяться разом. Якщо тримати і годувати їх в одному і тому ж тераріумі, це може привести до того, що одна змія задушить або з’їсть другу, тому що вона буде пахнути як видобуток або якщо вони обидві спробують з’їсти одну і ту ж здобич.

Поділ може також знадобитися, коли разом містяться дві або більше ящірок або черепах і одна з них слабкіше.

Рослинну їжу слід гарненько перемішувати, щоб рептилія не вибирають якийсь певний інгредієнт. Якщо раціон в неволі складається тільки з одного або двох рослин, в ньому міститься мало поживних речовин, що може привести до порушення обміну речовин.

Хижі рептилії. Щоб тварина відреагувало на таку здобич як гризуни, птахи, амфібії, риба, візьміть її пінцетом і похитуйте її перед носом рептилії, імітуючи рухи кормового об’єкта.
По одному черв’якові або личинці можна брати пінцетом і пропонувати їх рептилії. Порцію черв’яків або личинок покладіть в плоску миску або блюдце, щоб вони не могли втекти. Залиште що-небудь в якості їжі для самих хробаків, якщо рептилія не з’їсть їх відразу ж.
Цвіркунів можна просто запустити в тераріум. Щоб запропонувати їх черепахам, використовуйте пінцет. Щодня шукайте в затишних куточках тераріуму сховалися цвіркунів і знову саджайте їх на відкритий простір. Якщо рептилія не з’їсть їх відразу ж, то покладіть їжу для цвіркунів – шматочки фруктів на кришці від банки не дадуть їм померти від спраги. У миску з питвом покладіть виступає над водою камінь, на той випадок, щоб цвіркун, потрапивши в воду, зміг з неї вибратися.

30776209

Крокодильчик, молодий крокодил, фото фотографія

Всеїдні рептилії. Для тих, хто харчується на землі, рослинний корм можна покласти в дрібну тарілку, кришку від банки або блюдце. Хребетну видобуток пропонуйте, як було описано вище. Черв’яків, личинок або вбиту хребетну видобуток можна покласти на рослинну їжу, перемішати з нею або дати окремо.

Тим, хто харчується у воді можна запропонувати листові овочі – вони теж можуть плавати. Водних видів черепах можна давати спеціалізований гранульований корм.
Час годування. Час годування також впливає на апетит і процес метаболізму. Одні види харчуються вночі, інші на заході, треті – тільки вдень. Якщо годувати в невідповідний час, це може викликати втрату або зниження апетиту.
Деякі рептилії відмовляються від їжі, коли на них дивляться інші тварини або люди. Спостерігати за тваринами в неволі слід обережно, щоб не налякати їх.
Важливо також дотримуватися частоту годування. Новонароджених амфібій і більшість рептилій слід годувати щодня. Інших досить годувати через день або два.
Частота годування залежить також від сезону розмноження або від збігу з циклами в природному середовищі існування, наприклад, з сезоном посухи або дощів.
Немає певних правил, скільки разів слід годувати рептилію. Це залежить від виду. Взагалі кажучи, більш дрібним рептиліям потрібно харчуватися більш часто, ніж великим, молодим – більш часто, ніж старшим, тим, хто харчується комахами – частіше, ніж тим, хто харчується хребетними тваринами, і травоїдним частіше, ніж всеїдних і м’ясоїдних.
Більшість молодих ящірок і травоїдних рептилій повинні харчуватися кожен день, в той час як молодих змій можна годувати двічі на тиждень. Хворим рептиліям, або тим, які готуються до розмноження, потрібно харчуватися більше або частіше ніж здоровим дорослим рептиліям не в сезон розмноження.
Рептилії їдять більше в ті періоди, коли в їхньому природному середовищі їжа більш доступна. Зазвичай ці періоди збігаються з весняними і літніми місяцями. Якщо рептилія поводиться так, як ніби вона голодна, то, швидше за все, так воно і є. Тварина може приймати бойову стійку, піднімати голову, активно висовувати язик, коли біля тераріуму з’являється господар. Як правило, рептилію, яка міститься в хороших умовах, їсть здорову їжу і отримує досить фізичних навантажень, важко перегодувати. Якщо вона не відчуває почуття голоду, вона не їстиме. Виняток становлять такі види як степовий варан або бірманський пітон, які з’їдять стільки, скільки ви їм запропонуєте.
Комерційні корми, Здається, що комерційні корми (сушені комахи з ароматом бульйону, заморожені хребетні і безхребетні, гранульовані корми та консерви) ідеально підходять для вашої ящірки, черепахи або змії. Єдина проблема в тому, що, не дивлячись на красиву упаковку і рекламу, ці продукти не настільки добре збалансовані і не містять стільки поживних речовин, як рекламується. Виняток становлять деякі корми для водних видів черепах. Господарі рептилій і ветеринари кажуть, що тварини на комерційних кормах неправильно розвиваються, занадто швидко або занадто повільно ростуть, у них спостерігається дефіцит поживних речовин, що призводить до різних захворювань. Так що не вважайте такі корми повноцінними замінниками живий видобутку або корму, що складається зі свіжої зелені.
годування новонароджених
Змії. Годування новонароджених змій може представляти деякі проблеми. Змії, народжені в неволі, залишаються генетично запрограмованими на те, щоб розпізнавати об’єкти певної форми і запаху як здобич. Якщо вони не будуть відчувати такі запахи, то можуть відмовитися від їжі.
Більшість новонароджених змій не харчується протягом перших кількох тижнів після народження, так як запасів жовтка в їх організмі вистачає на 10-20 днів. У природному середовищі існування цього часу достатньо, щоб знайти джерело води, місце, де можна грітися, укриття і просто для ознайомлення з навколишнім світом. Тільки після однієї – двох линьок, десь через 2-4 тижні після народження вони починають шукати їжу.
Черепахи. Новонароджених водних черепах спочатку годують в невеликих ємностях з водою, досить глибоких, щоб черепашки могли плавати і пірнати. Звиваються комахи, такі як дрібні цвіркуни, що рухаються по поверхні води, привернуть увагу молоденьких черепашок і будуть стимулювати їх харчової рефлекс. Коли вони почнуть легко і охоче харчуватися, їх можна буде годувати в звичайному тераріумі. Якщо у вас багато черепашок, годуєте їх в декількох окремих ємностях і стежте, щоб всім діставалася їжа.
Сухопутні черепахи частіше рослиноїдних. Дрібно нарізані рослини пропонуйте їм в мисці або піддоні. У природі вони харчуються різними травами і плодами, тому їм слід давати різноманітні овочі і зелень, а також сіно. Порубані овочі і листову зелень покладіть на кришку від банки або іншу плоску поверхню, щоб маленькі черепашки могли легко залізти прямо в корм. Їх можна утримувати на підстилці з суміші сіна люцерни і тимофіївки. Так вони зможуть з легкістю пересуватися і навіть заритися в неї. Оскільки черепахи намагаються їсти все підряд, не можна використовувати в якості субстрату дерево, папір, гравій, а також не використовуйте в якості миски тарілочку з пінопласту.
Ящірки. Якщо у вас кілька м’ясоїдних ящірок, годуєте їх окремо один від одного. Якщо ящірка молода і недосвідчена, давайте їй корм в більш обмеженому просторі, щоб їй було легше зловити здобич. Комахоїдних тварин пропонуйте якомога більше різних видів видобутку, щоб в їх організм надходили необхідні поживні речовини.
Травоїдних ящірок теж можна годувати по-окремо, щоб вони не відбирали корм один у одного. Їжу кладіть на плоске блюдце або кришку від банки.
Якщо ваші всеїдні ящірки б’ються через корми, то годуйте їх окремо. Цвіркунів можна просто запустити в тераріум. Якщо ящірки не можуть їх зловити, годуєте їх в тераріумі меншого розміру або з пінцета.
Коли нічого не допомагає. Якщо ваша рептилія погано їсть, і ви помічаєте, що вона сильно втратила вагу, покажіть її ветеринара, який спеціалізується в практику у цих тварин. Те, що вони можуть довгий час обходитися без їжі не означає, що вони повинні це робити. Вам нема про що турбуватися, якщо від їжі відмовляються малюки, які ще не линяють, а також дорослі тварини в період розмноження або під час линьки. Але якщо від їжі відмовляється здорова рептилія, яка живе у відповідних умовах, то вам слід замислитися. Причиною втрати апетиту можуть служити системні інфекції, важке зараження паразитами, інклюзіонная хвороба ложноногих змій, спадкові деформації, непрохідність кишечника і багато іншого. Якщо необхідно штучне годування, що не суньте в горло рептилії видобуток цілком. Це дуже великий стрес (як для вас, так і для рептилії), і, врешті-решт, тварина спалить більше калорій, ніж ви їй дасте.
Правовласник: портал Зооклуб

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Останні новини

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*