Ветеринарний довідник – Кішки

Залежно від функції , будови та кровонаповнення м’язи бувають світлого і темного кольору. Кожен м’яз , група м’язів і вся мускулатура тіла покриті спеціальними щільними фіброзними оболонками – фасциями . Для того щоб запобігти тертя м’язів , сухожиль або зв’язок, пом’якшити їх зіткнення з іншими органами ( кісткою , шкірою) , полегшити ковзання при великих масштабах руху , між листами фасцій утворюються щілини , вистелені оболонкою , що виділяє в утворену порожнину слиз , або синовіт . Ці утворення називають слизовими , або синовіальними , Бурса. Такі бурси розташовані , наприклад , в областях ліктьового і колінного суглобів , і їх поразка загрожує суглобу.

 
М’язи класифікуються за кількома ознаками :
 
1 . За формою :
 
• пластинчасті ( м’язи голови і тіла) ;
 
• довгі товсті ( на кінцівках) ;
 
• сфінктери (розташовані по краях отворів) ;
 
• комбіновані (складаються з окремих пучків , наприклад , м’язи хребетного стовпа) .
 
2 . По внутрішній структурі :
 
• динамічні ( м’язи, виконують динамічне навантаження ) ;
 
• статодинамические (статична функція м’яза під час опори , утримання суглобів тварини в розігнутому вигляді при стоянні ) ;
 
• статичні (м’язи , несучі статичне навантаження ) .
 
3 . По дії :
 
• флексоров ( згиначі ) ;
 
• екстензори ( розгиначі ) ;
 
• аддуктори (функція приведення ) ;
 
• абдуктор (функція відведення) ;
 
• ротатори (функція обертання ) .
 
Робота м’язів пов’язана з органом рівноваги і з іншими органами чуття. Завдяки цьому зв’язку м’язи забезпечують рівновагу тіла , точність рухів , силу. У кішок добре розвинені пальцеві м’язи, що керують кігтями , і м’язи тазових кінцівок , дихального апарату і грудної мускулатури. Вони забезпечують тварині м’яку ходу і допомагають здійснювати стрибки .
 
Шкірний покрив кішки
Тіло кішок покрито волосистої шкірою і органами ( похідними шкірного покриву ) .
 
шкіра кішки
Шкіра захищає організм від зовнішніх впливів , за допомогою нервових закінчень виконує роль рецепторного ланки шкірного аналізатора зовнішнього середовища ( тактильної , больової , температурної чутливості) . Через потові і сальні залози вона виділяє продукти обміну речовин , через устя волосяних мішків , шкірних залоз поверхню шкіри поглинає в невеликій кількості розчини . Кровоносні судини шкіри можуть вміщати до 10 % крові організму тварини. Зниження і розширення судин мають істотне значення в регуляції температури тіла. У шкірі містяться провітаміни , під дією ультрафіолетового світла утворюється вітамін D.
 
Шкіра тварини складається з наступних шарів:
1 . Надкожниці ( епідерміс) :
 
• зовнішній шар . Він визначає колір шкіри. На зовнішньому шарі знаходяться волосся : остевиє (товсті і довгі) і короткі.
 
2 . Дерма ( власне шкіра ) має:
 
• пілярний шар , в якому знаходяться сальні і потові залози , корені волосся у волосяних фолікулах , м’язи – подниматели волосся , безліч кровоносних і лімфатичних судин і нервових закінчень ;
 
• сітчастий шар, що складається з сплетення колагенових і еластичних волокон.
 
На безволосих ділянках ( мочка носа , мякиши лап , мошонка у котів і соски кішок ) шкіра утворює візерунки , мають строго індивідуальний для кожної тварини малюнок.
 
3 . Підшкірна основа ( підшкірний шар ) представлена пухкої сполучної і жирової тканиною. Цей шар кріпиться до поверхневої фасції, що покриває тіло кішки.
 
У ньому знаходяться жирові відкладення , в яких накопичуються поживні речовини.
 
Шкіра кішки дуже рухлива. Ця властивість надає неоціненну послугу в « рукопашних розборках» із суперниками або чинять опір здобиччю. Пошкодження шкіри тварини зазвичай бувають неглибокими . Шкіра покрита мережею дрібних м’язів , кровоносних судин , нервових волокон. Численні чутливі клітини різко реагують на будь-який дотик , тепло , холод.
 
Шкіра у кішки відносно тонка . У старих тварин вона товщі , ніж у молодих ; у самців – товщі , ніж у самок. Вона неоднакова по товщині на різних ділянках тіла : на спині товщі , ніж на животі , на бічних поверхнях кінцівок товщі , ніж на серединних . Загальна вага шкіри кішки становить близько 18 % від маси тіла.
 
Похідні шкірного покриву кішки
До похідних шкірного покриву відносять молочні , потові і сальні залози , кігті , мякиши лап , волосся , носова дзеркальце кішок.
 
У шкірі кішки , особливо в області зовнішньої сторони хвоста, знаходиться велика кількість сальних залоз. Їх протоки відкриваються в устя волосяних фолікулів. Сальні залози виділяють сальний секрет, який , змащуючи шкіру і волосся, надає їм м’якість та еластичність , оберігає від ламкості , а тіло захищає від вологи. Кішка мовою втирає його в хутро, і він стає шовковистим . У виділеннях сальних залоз міститься трохи холестеролу, який під впливом сонячного світла перетворюється на вітамін D. При щоденному туалеті кішка злизує цей необхідний для організму вітамін .
 
У деяких порід, що володіють тонкою м’якою вовною, надлишок жирової змащення викликає огрубіння волосся.
 
Потових залоз у кішки небагато. Їх вивідні протоки відкриваються на поверхню епідермісу, через них виділяється рідкий секрет – піт. Потові залози розташовуються між подушечками на лапах, навколо сосків , на щоках і губах, навколо анальних залоз. Саме тому кішки не мають запаху і погано переносять спеку. Виділення поту охолоджує кішку. Якщо такого охолодження недостатньо і кішка відчуває температурний дискомфорт, вона шукає таке місце, де виключений перегрів і швидкість обміну речовин в організмі знижена. Якщо будь-які обставини змушують її перебувати в несприятливому місці , вона перегрівається. На перегрівання вказує коротке і швидке дихання і широко відкриті очі . У жаркий день кішка постійно змінює своє місце розташування , переходячи з одного місця в інше.
 
У кішок є анальні залози, які виділяють специфічний запах. Вони мають виходи поблизу анального отвору . На кінцівках також є ароматичні залози, мають виходи у подушечок лап. Виділеннями цих залоз кішка залишає інформацію про себе для інших представників свого племені.
 
Молочна залоза кішки складається з 8 відділів, розташованих на нижній стороні грудної та черевної стінки, і з 4 пар пагорбів у кожному ряду. Молочні протоки зливаються і, не утворюючи молочної цистерни , відкриваються на поверхні соска двома отворами. Найбільше молока утворюється в сосках, розташованих ближче до паху, а в області грудей молоко убуває, причому в останній парі сосків молока дуже мало. Його навряд чи вистачає для годування одного кошеня.
 
шерсть кішки
Котяче тіло майже повністю вкрите шерстю, за винятком носа, губ , подушечок лап і невеликих просторів навколо анального і статевого отворів. Правда, існує особлива порода лисих кішок – сфінкс.
 
Шерсть кішок складається з окремих волосків. На череві тварини на одному квадратному міліметрі шкірного покриву налічується до 200 волосків, на спині волосся дещо менше. Волоски являють собою веретеноподібні нитки з багатошарового ороговевшего і ороговевающего епітелію. Частина волоса, що знаходиться над поверхнею шкіри, називають стрижнем, частину, розташовану всередині шкіри, – коренем.
 
Корінь переходить в цибулину, всередині якої знаходиться сосочок волоса. Кожен волосок має власні м’язи, що дозволяють йому розпрямлятися ( при порушенні або подразненні, наприклад , шерсть у кішки стає дибки ), а також сальні залози. Волосся розділені на так звані снопи , відповідні окремим ділянкам шкіри , звані дерматомах. Вони, в свою чергу, складаються з основного остевого волоса, кількох коротких остьовіволосся і подшерсткових волосся , кількість яких у 2 рази більше, ніж остьових, та належних до них м’язів і сальних залоз.
 
Остьові волосся росте в одному напрямку під нахилом. У них міститься пігмент, який визначає забарвлення шерсті тварини. Остьові волосся довше і грубіше, а подшерсточние – м’якше і коротше . У шерстном покриві диких кішок під час осінньої линьки кількість волосся збільшується, а навесні зменшується. У домашніх кішок різниця в кількості вовни навесні і восени не дуже помітна. Кішки, що живуть при штучному освітленні і теплі, линяють круглий рік , оскільки сезонність линьки визначається в першу чергу зміною тривалості світлового дня.
 
Холодний клімат сприяє зростанню вовни, так що навіть у короткошерстих порід кішок , які живуть на півночі , шерсть трохи довший, ніж у їхніх побратимів з теплих країв. Максимальна довжина їх волосяного покриву досягає 15 см. Інтенсивність росту волосся у кішки становить 2 мм на тиждень. На хвості волосся росте повільніше.
 
Розрізняють два основних типи вовни: довгу і коротку. Екзотичні кішки мають напівдовгої шерстю. У деяких порід спостерігаються вторинні зміни складу волосяного покриву. Наприклад, у турецьких кішок виростають ніжні волоски підшерстя, і їх шуба цілком складається з довгих остьових волосків. А ось у кішок рексов шерсть складається з коротких і злегка витких волосків підшерстя.
 
Функціональне призначення вовняного покриву ссавців в дикій природі визначається умовами їх життя . У першу чергу він повинен захищати шкіру від перегріву і холоду й охороняти її від механічних пошкоджень. Не менше значення має забарвлення шерсті, що виконує маскувальну функцію. Цілеспрямоване виведення тієї чи іншої породи кішок призвело до втрати цільового призначення вовни у цих тварин .
 
Всі варіанти вовняного покриву домашніх кішок – результат мутацій, закріплених схрещуванням . Так , завдяки мутацій з’явилися і перські кішки з довгою шерстю, і рекси з хвилястою, і абсолютно безволосі сфінкси.
 
Шерсть у домашніх котів і кішок може відрізнятися по окрасу і за якістю. У котів шерсть густіша і жорстка, зазвичай більш яскравого забарвлення. На шиї та горлі у довгошерстих порід вона утворює « гриву ».
 
• У кішки є і більш грубі і довгі дотикові волоски – вібриси . Вони не випадають під час линьки , постійно відростаючи і обточуючи на кінцях. Такий тип волосся розташований на шкірі у вигляді вусів справа і зліва від носових і надочноямкових отворів , а також близько подушечок лап грудних кінцівок.
 
• Кігті – це рогові вигнуті наконечники, що покривають третім, останні , фаланги пальців. При скороченні м’язів кігті можуть втягуватися в жолоб валика.
 
Коли м’яз розслабляється, суглоб відсувається і кіготь випускається назовні .
 
кігті кішок
Всі хижаки сімейства котячих , за винятком гепарда , втягують кігті в м’який охоронний чохол. Охоронний шкіряний чохол для кігтів – дуже чутливе місце на тілі кішки, і поранення його дуже болісно. На відміну від мертвого людського нігтя в кожному котячому пазурі маються тонкий нерв і капіляр, що постачає кіготь кров’ю. Тому при стесуванню або іншому механічному пошкодженні кігті кровоточать, і тварина відчуває сильний біль .
 
При втягуванні пораненого або кровоточить коготка зазвичай пошкоджується і охоронна лунка, лапа тварини починає набрякати і запалюватися. Кіготь першого пальця передніх лап не прибирається. Кошенята у віці до 1 міс не володіють м’язами , прибирають кігті. Тому у малюків кігтики постійно випущені. Кігтики ще не народжених кошенят знаходяться в рогових футлярах, які захищають від пошкоджень нутрощі матері. Через добу після пологів рогові футляри висихають і відпадають.

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Останні новини

Оставьте первый комментарий

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.


*